Korak po korak: Kako do subvencija po hektaru u Srbiji?
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede je nedavno raspisalo poziv za subvencije po hektaru, a mi vam donosimo detaljno uputstvo za prijavu.
Ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković izjavila je da je država izdvojila skoro 60 milijardi dinara za povećanje subvencija poljoprivrednicima u skladu sa izmenjenom Uredbom o raspodeli podsticaja u poljoprivredi i ruralnom razvoju za 2023. godinu.
Novina je da se od ove godine zahtevi podnose preko eAgrara. Nema više hrpe papira – sada se sve može obaviti elektronski, samo je potrebno pažljivo ispratiti sve korake prilikom prijave.
Do kada traje prijava za subvencije po hektaru 2023. godine?
Javni poziv za davanja po hektaru raspisan je 7. aprila, a poljoprivredni proizvođači će svoje zahteve moći da podnose do 31. maja.
Neće biti čekanja zatvaranja javnog poziva, već će poljoprivrednicima sredstva biti isplaćivana odmah po obradi zahteva, kako bi što pre došli do novca koji im je potreban za setvu. Dakle, novac će biti isplaćivan i dok traje poziv.
Kako su saopštili iz ministarstva, da bi što veći opseg poljoprivrednika mogao da dobije ovu vrstu podsticaja, ove godine je pomeren datum preseka stanja registrovanih gazdinstava i produžen sve do kraja trajanja javnog poziva.
Ranije je bilo propisano da za ovu vrstu subvencija mogu konkurisati poljoprivredna gazdinstva koja su bila registrovana do septembra prethodne godine.
Najavljeno je da isplata subvencija po hektaru počinje već 24. aprila.
Kolika je subvencija po hektaru 2023. godine?
Ovogodišnja davanja po hektaru iznose 9.000 dinara.
Subvencija po hektaru obuhvata 6.000 dinara plus 3.000 dinara regres za gorivo.
„To je jedna od najobimnijih subvencija koja pokriva najveći broj gazdinstava“, rekla je ministarka Tanasković nakon raspisivanja javnog poziva i dodala da je u Srbiji registrovano 236.000 poljoprivrednih gazdinstava.
Ukratko: Šta je sve potrebno za dobijanje subvencija po hektaru ili bilo kojih drugih?
Naime, za elektronsko dobijanje bilo kakvih subvencija od Ministarstva poljoprivrede, potrebno je znati za par stvari:
1. eID broj
Ovaj broj predstavlja prvi korak za prijavu na platformu eAgrar. On služi za elektronsku identifikaciju. Kako bi dobili svoj eID, poljoprivrednici koji poseduju pametne mobilne telefone treba da odu na šalter pošte i besplatno preuzmu elektronski identitet (eID). Ukoliko nemaju pametne telefone, treba u MUP-u da izvade kvalifikovani elektronski sertifikat (KES), koji u elektronskoj razmeni podataka zamenjuje potpis neke osobe.
2. eAgrar
Kako navodi NALED, eAgrar je softversko rešenje gde, umesto dostavljanja dokumentacije i dolaska na šaltere, svaki nosilac gazdinstva ima nalog na portalu Uprave za agrarna plaćanja i sam unosi podatke o sebi, članovima gazdinstva, parcelama na kojima obavlja proizvodnju, životinjama ili kulturama koje gaji.
Ovaj sistem omogućava da svi podaci o domaćinstvu budu na jednom mestu, što oslobađa poljoprivrednike papirologije i čekanja na šalterima. Takođe nema troškova, mogu sami upravljaju svojom bazom podataka, a mogu i brže da apliciraju za subvencije.
3. eRPG
Svi poljoprivredni proizvođači od 20. marta mogu da ažuriraju podatke i obnove status svojih poljoprivrednih gazdinstava u elektronskom registru poljoprivrednih gazdinstava eRPG, što je naredni korak za korišćenje sistema eAgrar.
Uputstva za unošenje podataka u eRPG možete pogledati u ovom dokumentu.
4. ePodsticaji
Ovde se prijavljuje za sve aktuelne subvencije.
Korak po korak: Evo kako se prijaviti za subvencije po hektaru
Kada se pažljivo prati uputstvo, prijavljivanje nije toliko komplikovano. Potrebno je samo da pratite ono što se pojavi na telefonu ili kompjuteru.
Tokom prijave za subvencije odmah na početku će vas aplikacija automatski odvesti na eUpravu. To je neophodno kako biste otvorili odnosno aktivirali „svoje sanduče“. To je bitno jer će vam u budućnosti u taj deo stizati sve potvrde. Takođe deo koraka je namenjen isključivo proveri da li su svi podaci tačni.
A mi ćemo vam sada objasniti kako da se prijavite za ove subvencije korak po korak:
1. Dakle, prvo otvorite portal ePodsticaji (epodsticaji.eagrar.gov.rs) i prijavite se.
2. Nakon što se prijavite, nudi vam se opcija da podnesete zahtev kao ‘poljoprivredno gazdinstvo’ ili ‘pravno lice’.
Ukoliko podnosite zahtev kao ‘poljoprivredno gazdinstvo’, kliknete na to dugme. Odmah potom se pojavljuje prozor gde treba da potvrdite svoj broj gazdinstva. Ukoliko vam se tada pojavi upozorenje – ono što se odnosi na eSanduče koje smo već pomenuli. Pisaće vam da otvorite sanduče tako što ćete kliknuti na reč „eUprava“. Samo pratite uputstva:
Ukoliko podnosite zahtev kao pravno lice, potrebno je da pritisnete dugme ‘pravno lice iz APR-a’ nakon čega morate da unesete matični broj pravnog lica i odaberete ili unesete namenski račun.
3. Kada to sve završite, dalji koraci vas vode ka prijavi za subvencije.
Ovde vam se pokazuju tri moguće opcije: novi zahtev, podneti zahtevi i informacije o podnosiocu zahteva.
Ispod se takođe nalaze i ilustracije svih aktuelnih konkursa. Trenutno su aktuelni konkursi za mleko, hektare i za krave za uzgoj teladi za tov.
Treba da kliknete na ‘nov zahtev’ ili dugme ‘prijava’ pored ilustracije.
4. Klikom na dugme prijava, otvaraju se nova polja kako biste podneli zahtev za subvenciju.
5. Kada vam se otvorilo novo polje postoji deo gde piše „odabir parcela“. Ako na to kliknete izlaze vam sve vaše parcele koje su unete u sistem eAgara.
6. U ovoj fazi možete da „uključite“ ili „isključite“ pacelu za koju želite da aplicirate, odnosno možete da birate za koje parcele tražite subvenciju. Takođe postoji mogućnost odabira i unosa zahtevane površine za svaku parcelu pojedinačno – to postoji ako hoćete za neki deo površine da aplicirate, a ne celu parcelu.
7. Pored sekcije „odabir parcela“, postoje još dve – „dopuna zahteva“ i „zbirni prikaz“.
Sekcija „dopuna zahteva“ vam daje mogućnost da dopunite svoja dokumenta i odmah ih pošaljete. Možete to uraditi i sa kompjutera i sa telefona. Sve te mogućnosti su izlistane, vi izaberete šta vam odgovara i pošaljete dokument.
8. Ako hoćete da vidite kako ste sve uradili, da nema nekih propusta u podacima oko gazdinstva, kliknete na „zbirni prikaz„. Na slici ispod su sve informacije o nosiocu gazdinstva i za šta ste aplicirali:
9. Sada ste glavni deo posla već obavili. Nakon provere tačnosti svih informacija, potrebno je da podnesete zahtev za subvenciju. Pre podnošenja zahteva, obavezno morate da štiklirate polje da ste saglasni sa ispravnosti i validnosti unetih podataka. Zatim treba da kliknete na dugme „podnesi zahtev“.
10. Sada ste se uspešno prijavili za subvenciju po hektaru. Rešenje vam stiže u ono sanduče koje ste otvorili na početku, a poslednje što vam je na ekranu telefona ili kompjutera je pregled podnetog zahteva gde se nalaze sve informacije koje su vam bitne – odobreni iznos, količine itd.
Uputstvo za prijavu možete preuzeti i na sajtu Ministarstva za poljoprivredu.
Izvor: B92