Gile (Električni orgazam) o „Ja želim promene”: Himna nade i bunta na sceni 7. decembra

Pesma Ja želim promene (Baby, baby, baby, baby)” Električnog orgazma nije samo pesma – to je manifest duha jednog vremena, kolektivni krik za promenama i poziv na akciju. Ova numera, koja je deo kultnog albuma „Kako bubanj kaže”, ostala je simbol neugasive želje za boljim svetom. Sada, 40 godina kasnije, ova pesma je jednako aktuelna i moćna i dobiće novi život na velikom koncertu Električnog orgazma u beogradskoj sali Amerikana Doma omladine 7. decembra. Povodom jubileja albuma, bend će izvesti odabrane pesme sa izdanja, uključujući „Kako bubanj kaže”, „Fras u šupi” i „Klinci traže zabavu”, uz vanvremenske klasike poput „Igra rokenrol cela Jugoslavija”,„Zlatni papagaj”,„Da si tako jaka” i mnoge druge.

Srđan Gojković Gile, frontmen benda, deli priču o stvaranju ove legendarne pesme – priču o ličnom revoltu, kolektivnim težnjama i želji za boljim svetom.

Šta je bila inspiracija za pesmu „Ja želim promene”?

Inspiracija je bio svet oko mene – grad, zemlja i ljudi koje sam viđao po Beogradu i Jugoslaviji”, kaže Gile.

banner

Pesma kao odraz duha vremena

Pesma je stvorena 1984. godine, u periodu kada je društvo Jugoslavije bilo u haosu. „Društvo je bilo u blagom raspadu, atmosfera haotična. Sve je krenulo od Titove smrti, a raspad Jugoslavije bio je na vidiku,” priseća se Gile. Pesma je odražavala težak društveni trenutak, ali je u sebi nosila nadu: „Promene znače želju da se izađe iz tog haotičnog i depresivnog stanja. Nada da možemo stići do harmonije”.

Šta znači fraza „Baby, baby, baby, baby”?

„Fraza ‘baby’ je klasičan deo svetskog rokenrola. Bili smo prvi bend u Jugoslaviji koji ju je koristio, i to je pesmi dalo dodatni šmek. Nismo tražili neku dublju simboliku – to je jednostavno bio duh rokenrola”, kaže Gile.

Proces stvaranja himne

Gile donosi osnovne ideje u bend, ali konačan oblik pesama nastaje kroz zajednički rad. „Pesmu smo svi zajedno oblikovali kroz probe. Na snimanju su nas posebno oduševili jazz muzičari koji su odsvirali duvačke deonice. Podigli su pesmu na viši nivo”.

Ipak, pesma nije završila onako kako je prvobitno zamišljena. „Trajala je tri minuta duže, sa fantastičnim gitarskim solom Ivana Pajevića, ali zbog tehničkih ograničenja vinila morali smo da je skratimo”.

Publika i vreme

Kada je pesma objavljena, vreme joj nije bilo naklonjeno. „Tada su na svetskoj sceni dominirali synth-pop bendovi, dok su kod nas popularni bili sarajevski folk-pop izvođači. Iako je album bio odličan, činilo se da niko nije obraćao pažnju. Danas, pesma ima potpuno drugačiji odjek – zvuči aktuelnije nego ikad”, smatra Gile.

Poruka koja traje

„Pesma je lični bunt, ali sa nadom da će prerasti u kolektivni pokret za promene na bolje”, kaže Gile. „Danas ovu pesmu volimo više nego ikad. Publika je doživljava na dubljem nivou, jer, nažalost, njena poruka je još uvek potrebna. Na koncertima je sviramo sa velikim uživanjem”.

Poruka je ista kao i pre 40 godina: „Neophodne su nam promene koje bi dovele do nekog pravednijeg i humanijeg sveta u kojem živimo. Niko drugi nam neće pomoći u tome, sami moramo da se izborimo”, zaključuje Gile.

Ne propustite priliku da uživo čujete ovu himnu promena, zajedno sa mnogim drugim vanvremenskim klasicima Električnog orgazma, 7. decembra u Domu omladine Beograda. Ulaznice su u prodaji po pretprodajnoj ceni od 2500 rsd i mogu se kupiti na blagajni Doma omladine, blagajni Beogradske Arene, Efinity štandu (TC Rajićeva, 1. sprat), svim „Moj kiosk” prodajnim mestima, kao i onlajn putem sajta www.efinity.rs.

Cena ulaznice na dan koncerta biće 3000 rsd, ukoliko se sve ulaznice ne rasprodaju ranije.

Obezbedite ulaznice na vreme i budite deo večeri koja piše novu stranicu muzičke istorije.

 

Foto: Wood (ustupljena naslovna fotografija za objavljivanje redakciji portala ObjektivNI)

Autor: Nikola Jovanović – Portal ObjektivNI.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button