Ana Ivanović: Važno je da zaštitimo prava svakog deteta i u digitalnom svetu

Ana Ivanović razgovarala sa učenicima osnovnih škola u Srbiji o njhovim digitalnim veštinama, prednostima i rizicima koje donose digialne tehnologije

Ana Ivanović, svetska teniska zvezda i dugogodišnja nacionalna ambasadorka UNICEF-a u Srbiji, razgovarala je sa učenicima i nastavnicima iz osnovnih škola „Branislav Nušić“ u Beogradu, „Grabovac“ u  Grabovcu, „22. oktobar“ u  Surčinu i „Prave obrenovačke osnovne škole“ o značaju digitalne pismenosti i zaštiti od opasnosti koje sadrže digitalne tehnologije.

Odrastanje na mreži nudi neograničene mogućnosti. Koristeći računare, pametne telefone, konzole i televizore, deca se zabavljaju, uče, i socijalizuju. Kada se koristi na pravi način,  i kada je dostupan svima, internet ima potencijal da proširi horizonte i omogući kreativan razvoj dece. Istovremeno, internet povećava izloženost dece brojnim rizicima. Zato se UNICEF zalaže za ravnopravan pristup digitalnim tehnologijama i obezbeđivanje digitalnih kompetencija za svako dete, istakla je Ana Ivanović.

Razvoj digitalnih veština i svest o digitalnim rizicima ključni su za stvaranje sigurnog onlajn prostora, istaknuto je na događaju „Digitalna pismenost i zaštita od digitalnog nasilja”, koji je organizovao UNICEF.

banner

Istraživanje sprovedeno putem UNICEF-ove platforme U-Report pokazuje da svega 27 odsto mladih u Srbiji smatra da ima dovoljan nivo digitalnih veština, dok čak 55 odsto oseća da im nedostaje podrška za njihovo unapređenje. Takođe, 39 odsto ispitanika izjavilo je da u školama nemaju besplatan pristup internetu niti prostor za korišćenje računara s internetom. Kao glavne izazove za unapređenje svojih veština, deca navode nedostatak opreme, visoke troškove kvalitetne obuke i nedostatak nastavnog kadra.

Na događaju je istaknuto da se digitalno okruženje može koristiti za pristup ključnim obrazovnim, zdravstvenim i socijalnim uslugama, ali da donosi i rizike, uključujući internet nasilje, pristup štetnom sadržaju, zloupotrebu privatnih informacija i druge oblike digitalnog nasilja. Upravo zbog toga UNICEF se, u saradnji s poslovnim sektorom, zalaže za stvaranje bezbednog digitalnog okruženja kroz obuke, digitalne resurse i povezivanje škola na internet.

,,Kao neko ko skoro svaki trenutak provodi na internetu, smatram da je digitalna pismenost veoma važna. Sve je više opasnosti i dezinformacija online, u čemu se čak i ja ponekad teško snalazim, te ne mogu da zamislim koliko je klincima teško. Ovakvi događaji su važni kako bismo ih naučili kako da kritički pristupe informacijama koje do njih dolaze i budu spremni da prepoznaju šta je za njih dobro, a čega treba da se klone’’, istakao je influenser Mario Vrećo.

UNICEF u Srbiji i kompanija Yettel nastavili su dugodišnju saradnju da bi se dodatno povećala povezanosti škola na internet i unapredile digitalne veština učenika, nastavnika i roditelja, i na taj način doprinelo sigurnijem i produktivnijem digitalnom okruženju za decu i mlade. „Važno nam je da sva deca imaju iste mogućnosti za obrazovanjem i razvojem digitalnih veština, a u toj strategiji biramo partnere koji dele naše ciljeve i motivaciju. Dugogodišnja saradnja sa UNICEF-om jedna je od najproduktivnijih, a samo kroz ovaj projekat, proći će 60 hiljada učenika, roditelja i nastavnika. Drago nam je što se sve veći broj kompanija uključuje u temu digitalne pismenosti, jer zajedničkim snagama možemo postići najbolje rezultate“, rekla je Milica Begenišić, ESG menadžerka u Yettelu.

Deyana Kostadinova, direktorka UNICEF-a u Srbiji zahvalila je svim učesnicima i poručila:

Dečjim pravima u digitalnom svetu potreban je zajednički pristup. Vlade, poslovni  sektor, nastavnici, profesionalci, roditelji, deca i mladi moraju da se udruže kako bi maksimizirali prednosti onlajn sveta i minimizirali njegove rizike.  Ambasadori UNICEF-a, kao uzori posebno deci i mladima, imaju jedinstvenu moć da šire svest, zalažu se za probleme i borbe sa kojima se deca suočavaju i inspirišu promene.  Hvalam draga Ana što si sa nama! Partnerstvo sa poslovnim sektorom, kao što je kompanija YIettel, je od suštinskog značaja. Zajedno možemo da opremimo naše učenike i nastavnike digitalnim veštinama za 21. vek, ulažući u ljudski kapital i napredak društva, poručila je Kostadinova.

 

Foto: Zoran Jovanović/UNICEF Srbija (ustupljene fotografije redakciji portala ObjektivNI)

Autor: ObjektivNI.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button