Tihe ubice vašeg telefona: Izbegnite ove greške i produžite životni vek vašem uređaju

Pametni telefoni postali su neizostavan deo naše svakodnevice, a njihova zamena može biti značajan trošak. Ironično, mnoge navike koje imamo, a da toga nismo ni svesni, mogu drastično skratiti životni vek naših vernih uređaja. Da biste izbegli preranu „smrt“ vašeg telefona i sačuvali novac, važno je prepoznati i eliminisati najčešće greške koje nesvesno činimo.

1. Ekstremne temperature: Neprijatelj broj jedan baterije:

Izlaganje mobilnih telefona ekstremno visokim ili niskim temperaturama može imati ozbiljne posledice po njihove performanse i dugovečnost, posebno kada je reč o bateriji. Previsoka toplota, na primer ostavljanje telefona na direktnom suncu tokom leta ili blizu izvora toplote, može dovesti do pregrevanja baterije, što ubrzava njeno propadanje i smanjuje kapacitet. Dugotrajno izlaganje visokim temperaturama može čak dovesti do fizičkog oštećenja baterije i drugih unutrašnjih komponenti. S druge strane, niske temperature takođe negativno utiču na bateriju, privremeno smanjujući njen kapacitet i potencijalno je trajno oštećujući. Idealno bi bilo da se telefon koristi i čuva na sobnoj temperaturi. Izbegavajte ostavljanje telefona u vrelim automobilima leti ili na hladnim mestima zimi.

Uništavanje mobilnog telefona2. Neodgovorno punjenje: Preterivanje i pražnjenje do nule:

Način na koji punimo naše telefone ima značajan uticaj na zdravlje baterije. Savremene litijum-jonske baterije ne vole da budu ni potpuno pune ni potpuno prazne. Preterano punjenje (držanje telefona na punjaču dugo nakon što je dostigao 100%) može dovesti do pregrevanja i ubrzanog starenja baterije. Slično tome, redovno pražnjenje baterije do nule stvara nepotreban stres na hemijske komponente unutar baterije i smanjuje njen ukupan životni ciklus. Optimalno je održavati nivo napunjenosti baterije između 20% i 80%. Mnogi moderni telefoni imaju funkcije optimizovanog punjenja koje pomažu u sprečavanju preteranog punjenja tokom noći. Takođe, izbegavajte korišćenje neoriginalnih punjača i kablova, jer oni mogu isporučivati nestabilnu struju i oštetiti telefon.

3. Fizička oštećenja: Padovi, udari i voda:

Fizička oštećenja su očigledan način da se uništi mobilni telefon. Padovi mogu dovesti do napuklog ekrana, oštećenja unutrašnjih komponenti, pa čak i do potpunog prestanka rada uređaja. Čak i manji udarci vremenom mogu ostaviti trag na osetljivim unutrašnjim delovima. Voda je takođe veliki neprijatelj elektronike. Prolivanje tečnosti po telefonu ili potapanje u vodu može izazvati kratki spoj i koroziju, što često dovodi do nepopravljive štete. Investiranje u kvalitetnu zaštitnu masku i foliju za ekran može značajno smanjiti rizik od oštećenja prilikom padova. Takođe, budite oprezni u blizini vode i tečnosti.

4. Ignorisanje softverskih ažuriranja:

Redovna ažuriranja operativnog sistema i aplikacija nisu samo o dodavanju novih funkcija. Često sadrže i važne bezbednosne zakrpe koje štite vaš telefon od ranjivosti i malvera. Pored toga, ažuriranja mogu poboljšati performanse i optimizovati rad baterije. Ignorisanje ovih ažuriranja može dovesti do usporavanja telefona, nestabilnosti sistema i povećanog rizika od bezbednosnih pretnji. Uvek instalirajte dostupna ažuriranja čim se pojave.

Uništavanje mobilnog telefona5. Preopterećenje memorije: Usporavanje i blokiranje:

Držanje prevelikog broja aplikacija otvorenim u pozadini ili pretrpavanje interne memorije nepotrebnim fajlovima može značajno usporiti rad vašeg telefona i dovesti do zamrzavanja i blokiranja. Redovno zatvarajte aplikacije koje ne koristite i brišite nepotrebne fotografije, video zapise i druge fajlove. Razmislite o korišćenju cloud servisa za skladištenje podataka kako biste oslobodili prostor na telefonu. Takođe, deinstalirajte aplikacije koje retko ili nikada ne koristite.

6. Nečistoća i prašina: Polagano uništavanje komponenti:

Prašina i prljavština mogu prodreti u otvore na vašem telefonu, poput priključaka za punjenje i slušalice, kao i u zvučnike i mikrofone. Nakupljanje prljavštine može ometati pravilno funkcionisanje ovih komponenti, dovesti do problema sa punjenjem, zvukom ili povezivanjem. Redovno čistite svoj telefon mekom, suvom krpom i koristite četkicu sa mekim vlaknima ili komprimovani vazduh za uklanjanje prašine iz otvora.

Izbegavanjem ovih uobičajenih grešaka, možete značajno produžiti životni vek vašeg mobilnog telefona, održati njegove performanse na visokom nivou i uštedeti novac na dugoročnom planu. Ponašajte se prema svom telefonu pažljivo i on će vam verno služiti.

Foto: Freepik

Izvor: Itnetwork.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button