Nazivanje ulice po Grku koji je odbio da bombarduje Srbiju podelilo Nišlije
Pojedini stanari novoimenovane Ulice Marinosa Ricudisa smatraju da je on trebalo da dobije neku veću ulicu i traže da se vrati stari naziv da ne bi menjali dokumenta i plaćali za to.

Stanari slepog sokačeta u Nišu, koje nedavno i zvanično dobilo tablu sa imenom kapetana grčke ratne mornarice Marinosa Ricudisa, koji je odbio da učestvuje u NATO agresiji na SR Jugoslaviju 1999. godine, podeljeni su u mišljenju da li je to trebalo da se uradi.
Inicijativa da mu Nišlije zahvale usvojena je prošle godine, kada je Skupština grada preimenovala još stotinak sokaka. Sokače o kom pišemo je prilaz u Ulicu Todora Milovanovića, nekadašnjeg gradonačelnika Niša i borca za oslobođenje grada od Turaka. I više nije deo te ulice, već ima novo ime.
Dušica Mustafić, čija je adresa sada Marinosa Ricudisa 22, kaže da je zadovoljna, jer je Ricudis vrlo hrabro postupio u teškim vremenima po Srbiju.
Po njemu se zove sokače
Marinos Ricudis: Ne mogu napadati pravoslavnu braću
- Rođen je 1968. godine u Pireju
- lOn je 1999. godine kao kapetan i komandant grčkog vojnog broda stigao u Jadransko more, ali je odbio da dejstvuje u akciji NATO snaga protiv SRJ rekavši da kao pravoslavac ne može da učestvuje u napadu na bratski narod
- Zbog odbijanja da izvrši naređenje Ricudisu je suđeno pred vojnim sudom
- Stotine Grka je dolazilo ispred suda da bi ga pozdravilo u trenutku kada ga je vojna policija uvodila ili izvodila iz sudnice
- Vojni sud u Pireju ga je osudio 21. aprila 1999. godine na dve i po godine zatvora
- Sveti arhijerejski sinod SPC je odlikovao Ricudisa, na predlog patrijarha srpskog Irineja. Na svečanosti u zgradi Patrijaršije 23. januara 2018. uručen mu je Orden Svetog Cara Konstantina
- Na Dorćolu postoji mural sa likom kapetana Ricudisa i njegovim rečima da kao pravoslavac ne može učestvati u napadu na bratski narod
– U prvom trenutku nisam znala ko je to, ali kada sam pogledala na internetu šta je čovek sve uradio i koliko je kasnije propatio zbog toga, nisam mogla da se ne složim s tim da naša mala ulica dobije naziv po hrabrom Grku. Onda mi je baš bilo drago. Ricudis je odbio da bombarduje Srbiju i posle te činjenice zaista se nema šta ni dodati ni oduzeti – kaže ova baka dok čuva unuka u dvorištu.
Zahvalnost
Život ima mnogo puteva
l Vest da mu je Niš odao počast stigla je i do Ricudisa, koji je na svom Fejsbuk profilu objavio sliku table sa svojim imenom i ćirilicom napisao: „Život ima mnogo puteva“.
U sokačetu ima i napuštenih kuća, jedna zgrada, ali u većini su stare niške kuće. U jednoj od njih, na početku ulice, živi profesorka muzičkog koja nije želela da joj se pomene ime. Ona kaže da je preimenovanje obavljeno preko noći. – Mi smo bili prilaz Ulice Todora Milovanovića, čoveka koji je sve dao da Niš ima slobodu.
I taman posla da smo protiv gesta Marinosa Ricudisa. Naprotiv, to je hrabar čin, ali o tome nas niko nije obavestio. Samo su došli jedan dan i zakačili table. Taj Grk je trebalo da dobije neku veću, lepšu ulicu, a ne naš sokak kroz koji niko ne prolazi, sem ko stanuje tu. Mi smo napisali pismo, koje je poslato vlastima, da vrate stari naziv ulice kako ne bismo sada menjali sva dokumenta i još plaćali za to.
Ćute
Ostali s kojima smo razgovarali nisu takođe želeli da se fotografišu, ali ni da javno obelodane svoj stav. Svi su nam samo rekli da znaju ko je Ricudis i šta je on učinio.
Izvor: Kurir.rs