Na Rupskoj reci ispituju se rezerve olova i cinka za otvaranje rudnika, ekolozi u čudu (video)

Od pre nedelju dana pored Rupske reke u Crnoj Travi, jedne od načijstijih reka u Srbiji na svom izvorištu, teška je mašinerija za ispitivanje rezervi olova i cinka kako bi se, eventualno, napravio rudnik, a sve po dozvoli Ministarstva rudarstva i energetike Vlade Srbije.

Radove na lokaciji sela Ruplje, na takozvanoj Turskoj livad ispod ribnjaka, gde ide put za Ostrozub preko reke, i gde se Ostrozubska reka uliva u Rupsku reku, izvodi licencirana firma „Geops Balkan drilling services“ iz Bora. Voda sa bušotina se u velikoj količni trenutno uliva u Rupsku reku.

Snimke sa lica mesta napravio je  Nenad Vučković. Reagovali su aktivisti „Eko Srbija“ i neformalna ekološka grupa „Bitka za Vlasinu“, koja piše da „Ovakvim delovanjem ugrožene su opštine Crna Trava, Vlasotince i Leskovac kroz koje protiče Rupska reka (spada u 3 najčistije reke u Srbiji), a pre svega vodozahvat iz koga  Grdelica dobija pitku vodu“.

„Predstoji nam još jedna bitka, najveća od svih. Postoji mogućnost i iskopavanja litijuma u vranjskom basenu u selima Spančevac i Klinovac u opštini Bujanovac“, kažu za Jugmediu u Eco Serbia, dodajući da odliv teških metala u reku sigurno predstavlja opasnost za eko sistem kada su u pitanju iskopavnja pored same reke u Crnoj Travi.

Nenad Vučković, koji je bio na licu mesta kaže da je slučja, praktično, sakriven od javnosti te da su mu radnici na terenu rekli da je uliv olova i cinka u Rupsku reku, svakako štetan po zdravlje ljudi.

„Iz eko udruženja i od prijatelja Aleksandra Pavlovića velikog i dugogodišnjeg zajedničkog saborca sam zamoljen, a i kao admin CORRECT gradjanske inicijative – grupe, da odem gore na licu mesta i da pogledam o čemu je reč. Ponedeljak sam otišao gore tu je bila i ribolovačka služba „Veternica“ Leskovac. Pitao sam radnike i u razovoru sa njima oni su mi doslovce rekli da kopaju i vrše istraživanja za rudnik olova i cinka. U pitanju je Grot Kriva Feja. Rekli su mi da je bio neki inspektor kao i predsednik Crne Trave i da je sve u redu. Pitao sam ga ova prljava voda o čemu je reč, on je rekao da su naišli na neki izvor i da to nije opasno a ja sam ga onda upitao da li je opasno ako se pomeša sa raznim slojevima i metalima, nemetalima gasovima na dubini, na šta je on odgovorio da je to je opasno. Zatim sam ga pitao da li zna da dole nizvodno postoji vodozahvat gde mesto Grdelica zahvata vodu za piće rekao je  – ne,  izvinio sam se i zahvalio na informacijama“, ispričao je Nenad Vučković za JuGmediu.

Kaže da su i u ovom slučaju interes pojedinaca stavlja ispred interesa građana.

„Taj vodozahvat je star preko 50 godina i kao prvi korisnici vode koja je po kvalitetu jedna od vodećih u Evropi, mislim, odnosno, osećam i znam da imaju prioritet u odnosu na MHE kao i planirani rudnik. Zabrinut sam za zdravlje građana koji o svemu ovome, predpostavljam, nisu obavešteni”.

Međutim, predsednik opštine Crna Trava Svalovoljub Blagojević kaže da tu nema nikakvih zagađenja.

„Vrše se samo ispitivanja i biće gotova za dan, dva. Kako se sada čini, ovde nema dovovoljno rude koje traže, pa izgleda da ništa neće biti. A mi bismo baš voleli da se otvori rudnik, da se ljudi zaposle jer ovde nema ničeg osim šume, a i to se masovne seče“, komentariše za JuGmediu Blagojević.

Inače na Rupksoj reci, koja se preko Grdelice uliva u Južnu Moravu i iz koje se snabdevaju vodom za piće stanovnici Grdelice, ima 2 izgrađene mini hidroelektrane, dve na Vlasini i još 10 na njenim drugim pritokama, zbog čega ekološki aktivisti negodiju, ali Blagojević je uveren da nema zagađenja eko sistema i da sama lokalna smaouprava ima dobit od rad tih MHE.

Izvor:Jugmedia

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button