Gubici električne energije i do 200 miliona evra godišnje

Krađu struje treba svesti na minimum, stara brojila zameniti novim, „pametnim” i krenuti s daljinskim očitavanjem potrošnje.

(Foto N. Marjanović)

Vest skupštinskog Odbora za energetiku da su tokom 2019. godine gubici električne energije bili veći do 11 odsto, što znači da termoelektrana „Kostolac”, radi samo za gubitke, kako je izjavio Dejan Popović, predsednik Saveta agencije za energetiku, ponovo je otvorilo pitanje investicija u „Elektroprivredu Srbije”, ali i ko pravi i plaća te gubitke.

Mr Željko Marković, bivši direktor u EPS-u, konsultant za energetiku u Diloitu, naveo je da gubici mogu da budu manji ukoliko se prestane ili svede na minimum krađa električne energije, zamene stara brojila novim pametnim i krene s daljinskim očitavanjem potrošnje struje.– Ukoliko se uzme u obzir trenutna cena električne energije po kojoj se ugovaraju godišnje isporuke od oko 56 evra po megavat-času, ukupna vrednost sadašnjih gubitaka u struji iznosi skoro 200 miliona evra, od čega bi opravdano bilo negde oko 140 miliona evra. Što pokazuje da postoji mogućnost da se uštedi oko 60 miliona evra godišnje – rekao je Marković.

Prema njegovim rečima gubici u prenosu i distribuciji električne energije predstavljaju zbir tehničkih i netehničkih gubitaka. Prvi imaju fizičku dimenziju, jer prilikom proticanja struje kroz provodnike, usled njihovog otpora, dolazi do zagrevanja, i određeni deo električne energije koja se prenosi pretvara se u toplotu. Stoga se gubici u prenosu i distribuciji električne energije ne mogu izbeći, odnosno ne postoji prenos i distribucija bez tehničkih gubitaka, ali se pravilnim izborom prenosnog i distributivnog elektroenergetskog sistema oni mogu svesti na razumnu meru.

Gubici u mreži 2015. bili su na oko 14 procenata, ili u apsolutnom iznosu oko 4.200 gigavat-časova, da bi sada iznosili nešto više od 11 procenata, ili u apsolutnom iznosu negde oko 3.500 gigavat-sati, što je i dalje daleko od neke realne vrednosti– naveo je naš sagovornik.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button