Nemojte nikada zaspati na plaži, ima dosta loših posledica!
Ljudi često znaju uživajući na suncu i plaži, da zadremaju na ležaljci, ali dermatolozi upozoravaju na tu lošu naviku.
Iako vam možda zvuči bezazleno, spavanje na vrućini može imati niz loših posledica.
![](https://objektivni.rs/wp-content/uploads/2021/06/2555619_profimedia0104564183_ls-300x200.jpg)
„Osloniti se na kremu sa zaštitnim faktorom kao jedinu obranu od sunca nije nikako pametno. Uvek propustimo namazati neke delove, a i krema nas neće štiti baš celi dan“, kaže portparolka Britanskog udruženja dermatologa, Herijet Dalvud. Kremu sa SPF trebalo bi nanositi svaka dva sata jer se uklanja znojenjem, a osim toga trebalo bi sedeti u hladu i nositi zaštitnu odeću, sunčane naočare i nešto da pokrije glavu – pogotovo ako idete na plažu u periodu od 11 do 17 sati.
Dremanje može potrajati i nekoliko sati, pa sigurno nećete obnavljati sloj kreme, a ona će se svejedno uklanjati i upijati, te nakon nekog vremena više neće imati funkciju. Spavanjem na suncu izlažete se riziku od opekotina jer niste svesni koliko je sunce jako i nećete se pomerati.
Ako provodite veći deo dana na plaži, obavezno se sklonite u hlad kada želite malo odspavati i svejedno nanesite zaštitni faktor. Dermatolozi savetuju i da postavite alarm na mobilnom kako ne biste predugo spavali. Doktorka Klaudija Pastides kaže da, osim što je loše za kožu, spavanje na suncu može dovesti i do dehidracije.
![](https://objektivni.rs/wp-content/uploads/2021/06/2002303_stockphotohappycoupleenjoyluxurysunsetonthebeachduringsummervacations265026164_ff-300x200.jpg)
„Telo će regulisati svoju temperaturu da bi pravilno radilo, a jedan od načina na koji to radi je znojenje. Kada se jako znojimo i ne unosimo tečnost, možemo dehidrirati – to ćete prepoznati po slabosti, umoru, glavobolji i vrtoglavici. Pripazite da unosite dovoljno tečnosti.“ Takođe, može doći do toplotnog udara.
Izvor: Kurir.rs